.:Cumhuriyet Lisesi:.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
.:Cumhuriyet Lisesi:.

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

...DÜŞÜNCELER...

+4
F=@=T=İ=H
rapperen
hyro
tlgkrkmz
8 posters

Sayfaya git : 1, 2  Sonraki

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 2 sayfası]

1...DÜŞÜNCELER... Empty ...DÜŞÜNCELER... Salı Şub. 12, 2008 6:03 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

Komünizm

Komünizm veya komünistlik, sosyal örgütlenme üzerine bir kuramsal sistem ve üretim araçlarının ortak mülkiyetine dayalı bir politik harekettir. Komünizm sınıfsız bir toplum yaratma amacındadır. 20. yüzyılın başından beri dünya siyasetindeki büyük güçlerden biri olarak modern komünizm, genellikle Karl Marx'ın ve Friedrich Engels’in kaleme aldığı Komünist Manifesto ile birlikte anılır. Buna göre özel mülkiyete dayalı kapitalist toplumun yerine meta üretiminin son bulduğu komünist toplum geçecektir.

Komünizmi savunan akımlar arasında en yaygını Leninizm (Marksizm-Leninizm)'dir. Marksist Leninizm'e göre komünizme giden süreç burjuvazinin ortadan kalkmasını sağlayacak olan proletarya diktatörlüğüyle başlatılacak ve ardından komünizmin hazırlayıcısı sosyalizm aşamasına geçilecektir. Marksist kuramda son aşama olan komünizmin gerçekleşmesiyle devlet ortadan kalkacaktır.

Leninizm dışında iki komünist akım daha bulunmaktadır. Bunlardan ilki Marksizm'in temel görüşlerini benimseyen fakat Leninist modelle komünizm hedefine ulaşılamayacağını iddia eden sol komünizm veya konsey komünizmi olarak adlandırılan akımdır. Lenin'in "Sol Komünizm: Bir Çocukluk Hastalığı" adlı eserine cevaben yazılan Herman Gorter'in "Yoldaş Lenin'e Açık Mektup", Gilles Dauvé ve François Martin'in "Komünist Hareketin Güneş Tutulması ve Yeniden Ortaya Çıkışı" isimli kitaplar bu akımın takipçilerinin yarattıkları eserlerdir.

Diğer bir komünist akım ise anarşist komünizm'dir. Anarşizmin bireyci ve kolektivist akımlarından ayrılan anarşist komünizm fikri, komünizme devlet aygıtını ele geçirerek geçilebileceğini reddeder ve bunu savunan Marksizm'i eleştirir. Peter Kropotkin, Nestor Makhno, Errico Malatesta, Carlo Cafiero anarşist komünizm düşüncesinin temellerini atan düşünürlerden ve eylemcilerden bazılarıdır.

Komünizm henüz hiç uygulanmamış ve kuramsal düzlemde kalmıştır

Sosyalizm

Sosyalizm veya toplumculuk, iktidar ve üretim araçlarının halk tarafından kontrol edildiği bir toplum fikrine dayanan bir düşünce sistemidir. Bununla birlikte, sosyalizmin fiili anlamı uygulamada zaman içinde değişmiştir. Siyasi bir terim olması nedeniyle, sınıfsız bir toplumun oluşturulması amacıyla, devrim ya da toplumsal evrimle örgütlü bir emekçi sınıf kurulmasıyla doğrudan bağlantılıdır. Sosyalizm, kökenlerini sanayileşme dönemindeki aydınlanma düşüncesinde dile getirilen siyasal ve sosyal eşitlik isteğinden almıştır. Giderek artan bir şekilde modern demokrasilerde de sosyal reformlar üzerine yoğunlaşılmaya başlanmıştır. Sosyalizm ve sosyalist terimi, bir dizi ideolojiye, bir ekonomik sisteme, varolmuş yahut varolan bir devlete işaret edebilir..

Marksist teoride komünizm, kapitalizmin yerini alacak ve daha sonra komünist yapı kendiliğinden söneceğinden sosyalizme dönüşecek bir topluma işaret eder. Marksizm komünizmin teorik ve felsefi zemini, sosyalizm komünizmin ardılı olarak gelişecek toplumsal sistemdir.

Terimin ilk kullanılışı 19. yüzyılın başına kadar gider. İlk kez 1827’de İngilizcede, özgönderimsel olarak, Robert Owen’ın takipçilerini adlandırmak için kullanılmıştır. Fransa’da, yine özgönderimsel olarak, 1832 yılında l’Encyclopédie nouvelle’deki Saint-Simon, ardından Pierre Leroux ve J. Regnaud’un fikirlerinin takipçisi olanlar için kullanılmıştır. Kelimenin kullanımı hızlı bir biçimde yayıldı ve değişik zamanlarda ve yerlerde değişik şekillerde kullanıldı. Farklı kişiler ve gruplar kendilerini sosyalist ve sosyalist karşıtı olarak tanımladılar. Sosyalist gruplar arasında büyük farklılıklar olmakla birlikte, neredeyse hepsi, toplumun seçkin bir azınlığına hizmet etmektense halk çoğunluğuna hizmet eden bir iktisat bilimiyle birlikte, dayanışma prensiplerine göre işleyip, eşitlikçi toplumu savunarak, sanayi ve tarım işçileriyle birlikte mücadele eden, 19. ve 20. yüzyıla dayanan bir ortak tarihle bağlandıklarını kabul edeceklerdir.[/b]

----)Marksizm

Marksizm, " bilimsel sosyalizm" olarak bilinen ideolojinin kurucu isimlerinden Karl Marx'ın görüşlerini temel alan öğretinin genel adı.
Marksizm bir öğreti olarak siyasal, ekonomik ve felsefi bir bütünlük içerir.

Marksizm, ideolojik alanda, esas olarak sınıflar savaşımı teorisini ortaya atan ve bu savaşımın zorunlu sonucu olarak proletarya diktatörlüğüne ve oradan da toplumsal eşitlik ve özgürlük dünyası komünizme varılacağını öngören bir öğreti olarak tanımlanır. Marksizmin farklı türleri olmakla birlikte, bu türlerin ortak öğeleri bulunmaktadır. Ancak Marksizm türleri, bu öğelerin tanımlanmasinda da farklılıklar gösterir.

Örneğin, kullanılan yöntem, aynı zamanda Marksist felsefi düşüncenin tanımlamasını da veren ve bilimsel bir yöntem olarak sunulan diyalektik materyalizmdir. Marx diyalektiğiHegel'den almış, onu materyalizm temeline oturtmuş ve kendi ifadesiyle, Hegel'in başaşağı duran yöntemini ayakları üzerine doğrultmuştur.Diyalektik materyalizm bu bileşimin bir ürünüdür.Marx, Feuerbach'ın materyalizmini eleştirmiş ve Feuerbach, dinsel özü, insan özüne indirger.Ama insan özü,tek tek bireyin doğasında bulunan bir soyutlama değildir.Bu öz aslında toplumsal ilişkiler bütününüdür.demiştir. Diyalektik materyalizmin toplumsal-tarihsel alana uyarlanmasıyla da ortaya yeni bir paradigma "tarihsel materyalizm" çıkmıştır.Birçok sosyal bilimci çalışmalarını bu paradigma temelinde yapılandırmıştır.

Diyalektik ve tarihsel materyalizm sayesinde, insanlık tarihinin başlangıcından itibaren açıklanması ve özellikle sınıflı toplumun kuruluşu, ilkel komünal toplumdan komünizme gelişmesi ve varacağı aşamaların maddi toplumsal yapıdan çıkarılması amacıyla çalışmalar yapılmıştır. Bu toplumsal-tarihsel gelişme temelde maddi bir süreçtir, yani her tür iradeden bağımsız olarak, kendi iç yasaları gereği bu süreç ilerlemektedir. Bununla birlikte Marksizm'de iradenin yadsındığı söylenemez, aksine belirgin bir sekilde iradeye yer verilir. Bu irade bireylerin ya da belirli bir gurubun iradesi değil, işçi sınıfının iradesidir. Burada Marx'ın teorisi, toplumsal maddi koşullar ile işçi sınıfının iradesinin çakışmakta olduğunu öne sürer. Bu şekilde Marx, kapitalist toplumsal yapının çözümlemesine, maddi çelişkilerinin ortaya konulmasına ve bunların değiştirilmesinin yöntemlerinin bulunmasına yönelir. Çünkü, Marksizmin düsturlarından ilki, aslolanın dünyayı anlamak değil onu değiştirmek olduğudur.

Marksizm siyasal, toplumsal ve kuramsal/felsefi alanda son iki yüzyılın ana akımlarından birisi olmuştur. Ekonomiden siyasete, ideoloji teorisinden edebiyat kuramlarına, bilim felsefesinden estetiğe kadar pek çok alanda Marksizm önemli bir çığır açmıştır. Bu eğilimlerin başat özellikleri ise, materyalizmde ısrar ve mevcut olanın eleştirisi olarak belirtilebilir. Gerçi Sovyetler Birliği gibi bazı örneklerde, Marksizm, mevcut olanın savunulması konumuna geçmiştir, ama bu tutuculuğun eleştirisini yapan Marksizm yorumları da olmuştur.

Bu bakımdan Marksizm yalnızca Marks ve Engels gibi teorisyenlere ya da Lenin ve Mao gibi Marksist siyasetçilere ait bir şey değildir; aksine, Marksizm, Marksist düşüncenin doğumundan bugüne kadar, teorik ve politik alanda Marksist olarak etkinlik gösterenlerin tümünü kapsamaktadır.

----)Leninizm

Leninizm, Marksizm üzerine kurulmuş politik ve ekonomik bir teoridir. Marksizm`in bir kolu ve aşaması olarak ele alınır, Bolşevik lider Vladimir Lenin tarafından geliştirildiği kabul edilir. Yaklaşıma göre Lenin, Marx'ın temel eserini üç temel noktada, yani felsefe, ekonomi ve siyasal alanlarda geliştirmiş, onu yeni koşullara uygun bir öğreti olarak ve temel ilkelerinden sapmaksızın yeniden üretmiştir.

Kısacası Leninizm, Marksizmin çağın gereklerine göre hem kuramsal hem politik hem de ekonomik alanda, temel ilkelere bağlı kalarak yeniden uyarlanması olarak anlaşılır. Leninizm kavramı, yeni olgular ve yeni bilimsel gelişmeler doğrultusunda Marksizmnin yeniden gelistirilmesi gereği üzerinden değerlendirilir ve Marksizmin devrimci ve bilimsel özüne uygun olarak geliştirilmesi olarak anlaşılır.

"Leninizm" terimi Lenin hayattayken çok kullanılan bir terim değildir, ançak sağlık sorunları sebebiyle ölümünden bir süre önce, Sovyet hükümetinde aktif rolünü sonlandırdıktan sonra sıklıkla kullanılmaya ve yaygınlaştırilmaya başlandı. Asıl olaraksa 5. Komünist Enternasyonal`de (Komintern) Grigory Zinoviev "Leninizm" terimi kullandı ve popüler etti. Bu tarihten itibaren, Leninizm formülasyonu, Marksizm içinde, onun yeni bir aşaması olarak formüle edildi ve kuramsallaştırıldı.

Kapitalizm

Kapitalizm, özel mülkiyetin üretim araçlarının ağırlıklı bir bölümüne sahip olduğu ve işlettiği; yatırım, dağılım, gelir, üretim ve mal ve hizmet fiyatlarının piyasa ekonomisinin belirlediği sosyal ve ekonomik sistemdir. Bu sistemde genellikle bireylerin ya da grupların oluşturduğu tüzel kişiliklerin ya da şirketlerin emek, yer, üretim aracı ve para (bkz: finans ve kredi ticareti yapabilmeye hakkı vardır.

Kapitalist ekonomi pratiği Avrupa`da 16. ve 19. yüzyıllar arasında kurumsallaşmıştır, ama bazı niteliklerine ilk çağda da rastlanabilir, Orta Çağ döneminde de tüccar kapitalizminin erken biçimleri ortaya çıkmıştır. Feodalizm sona erdiğinden beri kapitalizm Batı dünyasındaki hakim sistemdir, bütün dünyaya da İngiltere başta olmak üzere Avrupa`dan yayılmıştır.

Kapitalizm kavramı, tek başına ele alınırsa sınırlı bir analitik anlama sahiptir. Ama uygulandığı ülkelerde önemli farklılıklar olması, coğrafya, politika, zaman ve kültür öğelerleriyle birlikte değişmesi yüzünden kimi iktisatçılar karma ekonomi tanımının günümüzdeki iktisadi sistem(ler)i belirtmek için daha doğru olduğunu söylemektedir. Kapitalizme 19. ve 20.yy larda önemli eleştiriler getirilimiştir, bu çeşitli eleştirilerin ortak yönü kapitalizmin ciddi anlamda insanlar arasında sosyal ve ekonomik eşitsizliğe yol açtığıdır.

sizce hangisi daha mantıklıdır??? illa burda yazması gerekmiyor düşüncenizin.. farklı düşünen varsa eeğer yazabilir... bunlar hakkında da yorumlarınızı bekliyorum...zaten burda esas olan kaputalizm ve ona karşı olan komünizm ile birlikte doğan sosyalizm'dir... ?

***alıntıdır ve çok fazla ayrıntıya girilmemiştir.

2...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Salı Şub. 12, 2008 6:11 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

Siz onu bunu bırakında, ben kominist, sen emperyalist, o sosyalist, o dinci, o ateist, bu Türk, şu kürt, öbürü bilmem ne...

Bu saçmalıkları bırakın da biraz özünüze bakın... Bilmiyor musunuz ki, insanları düşünce yapılarıyla sınıflandırmanın sonuçları n'olur?

Memleketi içten bitirmek için Allah'ın gavurunun oyunları bunlar, kanmayın!..

Düşünce, etnik yapı, köken, ırk, renk... ayrımı yapmadan kardeşçe yaşamak varken nedir bu gayret?

Herşeyi bir yana bırakıp kendi etiğimize bakalım, Türk olmanın gerektirdiği gibi davranalım... Hepimiz kardeşiz...

Saygılar, sevgiler, bu da benim düşüncem.

https://cumhuriyet.catsboard.com

3...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Salı Şub. 12, 2008 6:15 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

arkadaşşlar... bn kapitalizm'e karşı olarak... komünizm , sosyalizm ve marksizm ile leninizm'den yanayım... zaten bunların hepsi aynı düşünceye dayanıyor...
Çünkü bu düşüncede esas olan şey parası olanın mutluluğudur yani eşitsizliktir.... sınıf farkı doğar bundan dolayı...

bu yüzden de bn işçi sınıfından yanayım eğer mutluluğu getirecek olan sosyalizm ise komünizm ise bunu da işçi sınıfının getireceğini düşünüyorum... tekrar söylüyorum bu yüzden KOMÜNİZM... SOSYALİZM...

yaşasın Marksizm ve Leninizm !!!

4...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Salı Şub. 12, 2008 6:17 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

Bu konuyu niye Atatürk köşesine açtın ki sen?

5...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Salı Şub. 12, 2008 6:20 pm

rapperen

rapperen
Bağımlı
Bağımlı

arkandayım hyro

6...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Salı Şub. 12, 2008 6:44 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

bizim için dünya halkları kardeştir...

düşünce özgürlüğü ayrım değildir...

ayrım yapanlar zaten ortada...

düşünce özgürlüğü ayrım değildir... !!!!!!!

atatürk köşesine yazdım çünkü düşünmek bilinçlenmek bile bir Atatürkçülüktür.... bnm için böle..

7...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Çarş. Şub. 13, 2008 1:41 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

tlgkrkmz demiş ki:bizim için dünya halkları kardeştir...

atatürk köşesine yazdım çünkü düşünmek bilinçlenmek bile bir Atatürkçülüktür.... bnm için böle..

Özgürlük demek... Üniversitede türban yasağı kalkmasın diye hemen meydanlara döküldünüz ama...

8...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Çarş. Şub. 13, 2008 5:26 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

hyro demiş ki:

Özgürlük demek... Üniversitede türban yasağı kalkmasın diye hemen meydanlara döküldünüz ama...

asıl amacı bildiiğimiz için meydanlara döküldük... amacın laiklik dışı olduğunu bildiğimiz için meydanlara döküldük

Atam'ın bıraktığı T.C değişmesin, gerilemesin diye meydanlara döküldük,
üniversitelerden sonra türbanın nerelere geleceğini bildiğimiz için meydanlara döküldük,
dini dünya ve devlet işlerine katmamak için meydanlara döküldük, birşeyleri bildiğimiz için meydanlara döküldük....
eğer din 4 senelikse serbest sadece snn dinin 'ni bilemiyorum... eğer din.. dini simge olan şeyi üniv. sokmak için siyasi simge demekse.... snn dinin bu kadardır... din.. şahadettir.. türban değil..

9...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Çarş. Şub. 13, 2008 5:44 pm

rapperen

rapperen
Bağımlı
Bağımlı

HYRO BU İŞ FAZLA UZADI KAPATSANA KONUYU

10...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Çarş. Şub. 13, 2008 6:27 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

tlgkrkmz demiş ki:
hyro demiş ki:

asıl amacı bildiiğimiz için meydanlara döküldük... amacın laiklik dışı olduğunu bildiğimiz için meydanlara döküldük

üniversitelerden sonra türbanın nerelere geleceğini bildiğimiz için meydanlara döküldük,
dini dünya ve devlet işlerine katmamak için meydanlara döküldük, birşeyleri bildiğimiz için meydanlara döküldük....
eğer din 4 senelikse serbest sadece snn dinin 'ni bilemiyorum... eğer din.. dini simge olan şeyi üniv. sokmak için siyasi simge demekse.... snn dinin bu kadardır... din.. şahadettir.. türban değil..

Yine kendinle çelişiyorsun...

+O zaman sünnette siyasi simgedir, sünnetliler üniversitelere alınmasın...

11...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Çarş. Şub. 13, 2008 6:34 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

hyro demiş ki:
tlgkrkmz demiş ki:
hyro demiş ki:

Yine kendinle çelişiyorsun...

+O zaman sünnette siyasi simgedir, sünnetliler üniversitelere alınmasın...

sünnet dinidir...fakan sayın başbakanımız kendisi sölemiştir türbanın siyasal simge olduğunu!!!!
bizler türbana kamu alanlarında.. devlet 'in işyerleriinde karşıyız!

bn kendimle çelişmiyorum bu konuda bilgin yetersiz olduğu için bni anlamıyorsun...!

12...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Çarş. Şub. 13, 2008 7:05 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

Anlat bakalım laiklikle alakasını bana türbanın...

Sonra laikliğin tanımını yap bana...

13...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Çarş. Şub. 13, 2008 7:43 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

hyro demiş ki:Anlat bakalım laiklikle alakasını bana türbanın...

devlet işlerine dinlerin karıştırılmamasıdır.şimdi...

üniversite devletin bi kurumu... ordan çıkan devletin kurumuna gidecek...belki devlet memuru olacak.. ya da bi üst seviyelerde görev yapacak bu da ister istemez dinin devlet işlerin karıştırılmasına sebep olur...

14...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Perş. Şub. 14, 2008 2:40 pm

F=@=T=İ=H

F=@=T=İ=H
Admin Muavini
Admin Muavini

kapatalım şu konuyu istersenizz Very Happy

15...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Perş. Şub. 14, 2008 5:14 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

tlgkrkmz demiş ki:
hyro demiş ki:Anlat bakalım laiklikle alakasını bana türbanın...

devlet işlerine dinlerin karıştırılmamasıdır.şimdi...

üniversite devletin bi kurumu... ordan çıkan devletin kurumuna gidecek...belki devlet memuru olacak.. ya da bi üst seviyelerde görev yapacak bu da ister istemez dinin devlet işlerin karıştırılmasına sebep olur...

Hristiyanlar da her yerde haç takabiliyor. Türbandan farkı ne söyle bakalım...

He bide yine kendinle çekiştin, ki geçen siyasi simge diyordun, şimdi dini diyorsun...

"Türban takan okumasın, çalışmasın, sosyal hayatta olmasın, parkta gezmesin, Anıtkabir'e girmesin, umumi tuvaletlere şeyetmesin, sokağa çıkmasın, yaşamasın...

Türban takan insanın hakkı olmasın!"

Senin mantığın bu... Bir daha bana düşünce özgürlüğünden bahsetme... Evil or Very Mad

16...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Perş. Şub. 14, 2008 5:47 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

siyasal simgeyi başbakanımız ddiyor.. dini simgeyi siyasete alet ediyor yani... hristiyanlarda da museviler de de başörtüsü war fakat onlar nie üniv. takmıolar. nie sadece ibadet yerlerinde takılar... türbanla hac aynı şey diil... Hz. Ali'nin kılıç simgesi ile hac simgesini aynı kefeye koy düşün.... bunlar sadec unutturmamak için takılıo...

sizin yaptıınız dini siyasete alet etmek....

türban takan okumasın demiyorum bn... türbanı gerektiği yerde, dinini gerektiği yerde yapsın... dini simgeyi siyasal simgeye alet ederek diil! sn bnm yazdıklarımı dooru okumuosn... bn sayın başbakanımız demiştir siyasal simge olduğunu dedim yani anlayamamışsın... dini simgeyi siyasal diye yuttturup üniv sokmaya çalışıolar..

17...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Perş. Şub. 14, 2008 6:02 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

tlgkrkmz demiş ki:siyasal simgeyi başbakanımız ddiyor.. dini simgeyi siyasete alet ediyor yani... hristiyanlarda da museviler de de başörtüsü war fakat onlar nie üniv. takmıolar. nie sadece ibadet yerlerinde takılar... türbanla hac aynı şey diil... Hz. Ali'nin kılıç simgesi ile hac simgesini aynı kefeye koy düşün.... bunlar sadec unutturmamak için takılıo...

türban takan okumasın demiyorum bn... türbanı gerektiği yerde, dinini gerektiği yerde yapsın... dini simgeyi siyasal simgeye alet ederek diil! sn bnm yazdıklarımı dooru okumuosn... bn sayın başbakanımız demiştir siyasal simge olduğunu dedim yani anlayamamışsın... dini simgeyi siyasal diye yuttturup üniv sokmaya çalışıolar..

Ya Tayyipinde, hükümetinde... Ben halktan bahsediyorum. Annelerimiz, babannelerimizde siyasal olarak takıyordu...

Herkesi aynı kefeye koyuyosun. Sebebi ne olursa olsun, işine gelince özgürlük, işine gelmeyince yasak olmaz.

Alnında mı yazıyo niye taktığı? Allah Allah...

18...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Perş. Şub. 14, 2008 7:51 pm

rapperen

rapperen
Bağımlı
Bağımlı

tmm tmm felsefe yapmayın

19...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Cuma Şub. 15, 2008 4:21 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

hyro demiş ki:
tlgkrkmz demiş ki:siyasal simgeyi başbakanımız ddiyor.. dini simgeyi siyasete alet ediyor yani... hristiyanlarda da museviler de de başörtüsü war fakat onlar nie üniv. takmıolar. nie sadece ibadet yerlerinde takılar... türbanla hac aynı şey diil... Hz. Ali'nin kılıç simgesi ile hac simgesini aynı kefeye koy düşün.... bunlar sadec unutturmamak için takılıo...

Ya Tayyipinde, hükümetinde... Ben halktan bahsediyorum. Annelerimiz, babannelerimizde siyasal olarak takıyordu...

Herkesi aynı kefeye koyuyosun. Sebebi ne olursa olsun, işine gelince özgürlük, işine gelmeyince yasak olmaz.

Alnında mı yazıyo niye taktığı? Allah Allah...

halka taktıran tayyip zaten... siaysal simge diyo(gerçekte dini olan...) yani bna oy vereler bunu taksın diyo.. kadınlar üzerinden siyaset yapılıyor.... daha sonra bu nerelere gidecek biliyoruz... bnm annem de annanemde başörtüsü takıyor...BAŞÖRTÜSÜ... tamamen simgesiz... sn onlar şimdi türban taktıramazsın... nie? nasıl bi simge olduğunu 'ALTINDA' neler yattığını biliyorlar...

annem de anneannemde bi kamu alanına başörtüsü ile girmez çünkü dini devletin kamu alanına devletin iş yerine sokarak laiklik dışı birşey yapmaz...

bişey sorcam adamlar bu tartışmada nie başörtüsü demedi de türban dedi... ?başörtüsüne de siyasi simge diyebilirlerdi (ki ikisininde olmaması lağzım) ama demediler.. çünkü türbanın altında yatan bişey var.. daha önce ATATÜRK'ün zamanında ülkeyi savaş ile bölemeye çalışanlara Kurtuluş Savaşı ile güzel bi cavap verildi.. ama şimdi direk halkı bölmeye çalışıolar...AKP üzerinden.... sonra bu taa... nerelere gidecek.. her yerde halkı bölecekler...

gerçek bi dindar.. türban - başörtüsü tartışması yapmaz.. ama türban diye tuttturdu... çünkü altında ABD var üstünü TÜRBAN ile kapatmaya çalışıolar....

20...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Cuma Şub. 15, 2008 6:31 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

Kod:
annem de anneannemde bi kamu alanına başörtüsü ile girmez çünkü dini devletin kamu alanına devletin iş yerine sokarak laiklik dışı birşey yapmaz...

Kamu alanları... Camiler kamu alanı değil mi peki?

Annen kamu alanına girmiyo, evde mi takıyor? Annen devleti temsil etmiyor. Tayyip'in canı cehenneme... Sen her başı örtülüye Ampülcü gözüyle bakarsan ooo...

Halkın inançlarıyla yaşaması laikliği bozmaz... Dinde mekan tanımaz.

Eğer laiklik dinini yaşamanı engellerse, o laiklik değildir. Özgürlüğü kısıtlamaktır.

_______

Peki birde kendini onların yerine koy:

Genç bir kız... İnançlarına göre, saç nâmahrem... Diğer organları gibi orayıda gizliyor... Buraya kadar herşey normal...

Kız gün geliyor, üniversiteyi kazanıyor. Okulun ilk günü okula giremiyor.

Sebep: Başın örtülü, aç gir...

Kızın düşüncesi ne olur? (Nerede kaldı inanç özgürlüğü?)

21...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Cuma Şub. 15, 2008 7:25 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

hyro demiş ki:
Kod:

Annen kamu alanına girmiyo, evde mi takıyor? Annen devleti temsil etmiyor. Tayyip'in canı cehenneme... Sen her başı örtülüye Ampülcü gözüyle bakarsan ooo...

Eğer laiklik dinini yaşamanı engellerse, o laiklik değildir. Özgürlüğü kısıtlamaktır.

_______

Genç bir kız... İnançlarına göre, saç nâmahrem... Diğer organları gibi orayıda gizliyor... Buraya kadar herşey normal...

bn dinin yapilmasi gereken yerde yapılmasından yanayım... (kamu alanı.. diyanete bağlı camii...) sn burda dinini yaparsın... devletin kurumlarına dinini sokarak diil... sn bi de düşün camii lerde kadın yerleri yok! kadınlar için camii 'Ler çok az yok diebiliriz... işte özgürlük bu ! dimi?? kadın her hakka sahip inançları gereği bir namazı toplu halde kılmak daha sevap ama...camii'ye giremio... erkek ol gir.. bu daha özgür!!! işte inanç özgürlüğü burda!!! okullarda diiil! okuluna giriosn dinden ayrı sadece yapacağın işte en ii iolmalısın bi avukat oldun misal... dinin İslam... hristiyan birini savuncan... ne kadar istekli olursu sn bu davada bir gs'linin fb tezahüratı yapması gibi.. sn önce kendini dininin karışacaağı olaylardan arındırmalısın... anlatmak istediğim bu..
or: hristiyanlarda kiliselere girerken başlarını kapatıolar.. çıkınca açık... okullarda, üniv, açık.. ve tarafsız olması daha olağan...
sn bir fb'liye gidip gel gs tezahuratı yap diyebilirmiisin... hayır... belki bi adam müsüman diil... avukat arıyor.. başı kapalı birine verir mi snce davayı? hyr... tarafsız olcağını düşünmez... bölece kişiler ayrılır...

ya arkadaşım bi de Sen her başı örtülüye Ampülcü gözüyle bakarsan ooo...
demişsin..bnm yazdıklarımı bi daha oku...! şimdi başı kapalı ikiye ayrıldı bizim ülkede BAŞÖRTÜSÜ TAKAN, TÜRBAN TAKAN die... nie türban takıo başörtüsü takmıo... anadolu kadını yıllardır bunu takıyordu hiç bir simge güdemeden bn bunnların hepsine ampulcü demiorm.. ama başbakan ayırmak istio işte bu bbi simgedir... bna veren bunu taksın dio! anlaak istemiomusun ayırmaya çalışıo! sn şimdi etrafında Türban takıpta sol partiye oy veren birini göster bana bn susayım...! ya da akp 'ye vermeyen göster, ya da mhp'dir zaten(küçük ihtimal).. ama başörtüsü takım sol partilere verenler var...! annem gibi.... işte bu şekilde milleti ayırmaya çalışıolar.! akp üzerinden diorm akp! bana ne hükümetten dimezsin..! akp üzerinden ayırmak istenioruz, ABD tarafından... HALKI ayırmak istiolar... üniv. başlayıp.. sn üniv çıkçan doktor olcan başın kapalı sonra hastanelerde türban serbest..! sonra heryerde ve türkiye 2'ye ayrıldı....amaç bu!!!!!!!!!!

22...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Cuma Şub. 15, 2008 7:30 pm

rapperen

rapperen
Bağımlı
Bağımlı

tartısma olsun adı konunun

23...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Cuma Şub. 15, 2008 7:49 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

tlgkrkmz demiş ki:
hyro demiş ki:
Kod:

_______

bn dinin yapilmasi gereken yerde yapılmasından yanayım... (kamu alanı.. diyanete bağlı camii...) sn burda dinini yaparsın... devletin kurumlarına dinini sokarak diil... sn bi de düşün camii lerde kadın yerleri yok! kadınlar için camii 'Ler çok az yok diebiliriz... işte özgürlük bu ! dimi?? kadın her hakka sahip inançları gereği bir namazı toplu halde kılmak daha sevap ama...camii'ye giremio... erkek ol gir.. bu daha özgür!!! işte inanç özgürlüğü burda!!! okullarda diiil! okuluna giriosn dinden ayrı sadece yapacağın işte en ii iolmalısın bi avukat oldun misal... dinin İslam... hristiyan birini savuncan... ne kadar istekli olursu sn bu davada bir gs'linin fb tezahüratı yapması gibi.. sn önce kendini dininin karışacaağı olaylardan arındırmalısın... anlatmak istediğim bu..
or: hristiyanlarda kiliselere girerken başlarını kapatıolar.. çıkınca açık... okullarda, üniv, açık.. ve tarafsız olması daha olağan...
sn bir fb'liye gidip gel gs tezahuratı yap diyebilirmiisin... hayır... belki bi adam müsüman diil... avukat arıyor.. başı kapalı birine verir mi snce davayı? hyr... tarafsız olcağını düşünmez... bölece kişiler ayrılır...

ya arkadaşım bi de Sen her başı örtülüye Ampülcü gözüyle bakarsan ooo...
demişsin..bnm yazdıklarımı bi daha oku...! şimdi başı kapalı ikiye ayrıldı bizim ülkede BAŞÖRTÜSÜ TAKAN, TÜRBAN TAKAN die... nie türban takıo başörtüsü takmıo... anadolu kadını yıllardır bunu takıyordu hiç bir simge güdemeden bn bunnların hepsine ampulcü demiorm.. ama başbakan ayırmak istio işte bu bbi simgedir... bna veren bunu taksın dio! anlaak istemiomusun ayırmaya çalışıo! sn şimdi etrafında Türban takıpta sol partiye oy veren birini göster bana bn susayım...! ya da akp 'ye vermeyen göster, ya da mhp'dir zaten(küçük ihtimal).. ama başörtüsü takım sol partilere verenler var...! annem gibi.... işte bu şekilde milleti ayırmaya çalışıolar.! akp üzerinden diorm akp! bana ne hükümetten dimezsin..! akp üzerinden ayırmak istenioruz, ABD tarafından... HALKI ayırmak istiolar... üniv. başlayıp.. sn üniv çıkçan doktor olcan başın kapalı sonra hastanelerde türban serbest..! sonra heryerde ve türkiye 2'ye ayrıldı....amaç bu!!!!!!!!!!

Yasakla sorun çözülmez!

Yasak olan herşey insana daha cazip görünür. Çoğu zaman yasak kalkınca olay kendiliğinden çözülür.

Kadının camiye girmesi konusunda. Kadınlar için özel alanlar oluyor camilerde. Hepsinde olmasada... Ya Allah aşkına sen önünde bir kadın varken nasıl namaz kılacaksın. Önünde rükudayken filan, töve töve... Nefis her zaman fırsat kollar arkadaşım. Böyle birşey çok sakıncalı olur. Dinin aldığı bir önlem bu. Ben kilisede başını örten çok az kişi gördüm ayrıca.

Sonuç olarak Allah iki cinside ayrı yaratmış, ayrı özellikte yaratmış, ayrı görevlerde yaratmış...

Benim dinim erkek üstün demez! Kadın üstün de demez! Her insan Allah katında eşittir. Üstünlük takvâdandır ancak. Onu da Allah bilir ancak...

Ben burda türban takan kesimi de temsil etmiyorum, Fettullahçılarıda temsil etmiyorum, Tayyipçileride temsil etmiyorum... Devleti de temsil etmiyorum.

Ben kendimi temsil ediyorum. Ben inanç özgürlüğünü temsil ediyorum...

Ve sen Hristiyanlarla Müslümanları düşman bellemişsin ki, avukat onu savunamaz diyorsun.

Benim dinim Müslümanlar kardeştir der, Gayrimüslimler düşmandır demez.

İslam adı altında bunu yapanlar zaten dini kavrayamayanlar. Ben onlara Müslüman demem zaten.

Ben kendi dinimi yaşarım. Kendi doğrularımı bilirim, yaşarım.

Mevlana gibi hoşgörüye inanırım.

Senin verdiğin örnekler benide rahatsız ediyor.

Ve sizin yüzünüzden kurunun yanında yaşta yanıyor. Siz başörtü takanlara düşmanca yaklaşmazsanız toplum bölünmez, siz uzatmazsanız türban tartışılmaz.

Ve dini kullanan şerefsizler, elbet cezasını bulur... O yüzden benim dinime bir daha laf etme. Çünkü verdiğin örneklerle benim dinim alakası yok.
Onlar benim dinimi temsil etmiyor.

Benim inançlarım, kimsenin inançlarına müdahale etme der.

+Bu memleketi türban bölecek kadar insanlar birbirinden ayrıldıysa, maneviyat, kardeşlik bu kadar zayıfladıysa, zaten toplum olarak bölünmüşüz demektir...

24...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Cuma Şub. 15, 2008 8:19 pm

sonergumus

sonergumus
Çömez
Çömez

Hayri bırak ya o kendi bildiğini okuycak zaten bizim milletimiz hep kendi bildiğini okur unuttuğu bişey var onun bu millete özgür bi millet diolar ama başörtüsüne gelince özgürlük yok laiklik laiklik bu toprakların hasında islam varsa başörtüde vardır dini başka bütünlüklerde ozaman hiçkimse naman kılmasın hiç kimse oruç tutmasın töbe töbe günaha sokuyolar adamı insanların özgürlüklerini kısıtlamak laiklik deil SALAKLIKTIR....

http://www.eksi18.tr.gg

25...DÜŞÜNCELER... Empty Geri: ...DÜŞÜNCELER... Cuma Şub. 15, 2008 8:54 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

Baş örütüsü serbest kalınca adamlar sanki başörtüsü zorunlu oldu gibi gösteriyorlar.

Bu tartışmada burda biter...

Asla bitmeyecek olan sağ-sol kavgasının ortasında kalmak iyi birşey değil.

Ben ne solum, ne sağım...

Ben hem hepsiyim, hem hiçbiriyim... Ben dinimin olduğu yerdeyim. Ben heryerdeyim. Ya da sizin gözünüzdeki gibi hiçbir yerdeyim...

Beynimin götürdüğü yerdeyim. Kalbimin attığı, huzur bulduğum yerdeyim...

İnsanların huzurlarını kaçırmayın. Eylemden çok niyeti önemlidir, fakat her eylemin niyetini ancak Allah bilir. Onun adaletinde niyete göre mukafat verilir.

Fakat bizim öyle bir şansımız yok. İnancı için, huzuru için takanların huzurunu kaçırmaya kimsenin hakkı yok. Diğerleri mecburen arada kaynar. Ya da beyin okumayı öğrenip, bu işi kullananları tespit edin.

Kurunun yanında yaşta yanmasın, sabahtan beri dediğim bu!

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 2 sayfası]

Sayfaya git : 1, 2  Sonraki