.:Cumhuriyet Lisesi:.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
.:Cumhuriyet Lisesi:.

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Fidel Castro; Türkiye,Atatürk

3 posters

Sayfaya git : 1, 2  Sonraki

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 2 sayfası]

1Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Ptsi Nis. 21, 2008 10:32 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

Fidel Castro'nun Atatürk Hakkındaki Düşünceleri

Fidel Castro, dünya kamuoyunun yakından tanıdığı son günlerde anımsadığım
kadarı ile 80. yaş günü kutlanan belki de yaşayan en eski ve uzun yıllardır
yönetimde olan Küba devlet başkanıdır.

Türkiye sol hareketi Castro ve Guevera’yı 68’li yıllarda tanıdı. Castro
ülkesinin ABD’ye karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinin önderidir.

Castro, ABD’ye ve yerli işbirlikçilerine karşı verdiği mücadeleyi bir genç
Küba’lı avukat olarak; “Tarih Beni Berat Ettirecektir” adlı kitabında
detaylı olarak anlatıyor.

Yine, “Havana Duruşması” adlı tiyatro oyunu, Castro ve Che Guavera’nın ABD
Emperyalizmi ve yerli işbirlikçilerine karşı ABD’nin “Domuzlar Çıkarması” ve
sonuçlarını izleyicilerine lirik bir dille anlatan bir oyundur.

Fidel Casto, doğrusu ile yanlışı ile 40 yılı aşkın bir zamandır Küba devlet
başkanıdır.

Bu zaman süreci içinde Castro dünyaya bir olguyu isbat etti. ABD
Emperyalizminin burnunun dibinde bir minik adada bu süper gücün binbir
entrikasına karşı boyun eğmedi. Tam bağımsız olarak Küba varlığını sürdürdü.
Sürdürüyor.

Küba halkı aç kaldı, susuz kaldı. Ama sömürge olmadı.

Fidel Castro bu bağımsızlıkçı tavrını sadece kronik karşıtı ABD
emperyalizmine karşı değil, tüm egemenlere karşı sürdürdü.

Bu tavrını gün geldi sosyalist olduğu halde S.S.C.B’ye, gün geldi Başkan Mao’nun Çin Halk Cumhuriyeti’ne gösterdi.

Halkı bir çok şeyden mahrum kaldı. Ama ulusal onuru ayaklar altına alınmadı.
Küba halkı parya muamelesi görmedi.

Fidel Castro’yu Fidel Castro yapanda bu onurlu tavrı oldu. O’na sadece
dostları değil, karşıtları da saygı ile bakmak zorunda kaldı.

Türk aydınları ile Küba arasındaki ilişkilerde hep sıcak oldu. Bu zaman
zaman iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilere de yansıdı. Hatta bir ara
Türkiye’de Küba’ya gidip tatil yapmak moda haline geldi. Bu işten kimler
kimler nasibini aldı. Sadece sosyalist nostalji için giden Ahmet Kaya v.s.
değil parlamenter olan eski DİSK Başkanı Rıdvan Budak, MHP milletvekili
Mehmet Gül, eski MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici’de Küba
plajlarında boy gösterdiler.

Fidel Castro’ya karşı süren kamuoyu ilgisi, O’nun 1997’de İstanbul’da
düzenlenen Habitat toplantısının konuk konuşmacısı olmasına kadar gitti.

Türk medyası ise, ancak bu yıllardan sonra Fidel Castro’nun Mustafa Kemal
Atatürk ile ilgili düşüncelerini öğrenebildi.

22.8.1997 tarihli Cumhuriyet gazetesinde Barış Doster şöyle yazdı:

“Zapata Caddesi ile Salvadar Allende Bulvarı’nın kesiştiği yer gibi
adreslerin tanımlandığı, devrimci bir geleneğin ve anti emperyalist ruhun
her sokakta hissedildiği Havana’nın en önemli caddelerinden birinde, bir
başka büyük devrimcinin, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olduğu
belirtilmiş. Doğum tarihi olarak ise; 19.5.1881 yazılmış. Ayrıca kaidede
‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ sözlerinin Türkçesi ve İspanyolca’sı yer almış.”

Türkiye kamuoyu 1997 yılında İstanbul’da yapılan HABİTAT toplantısında Fidel
Castro’nun İstanbul’a gelmesinden sonra Yeni Yüzyıl gazetesinde Jale
Özgentürk ile yaptığı söyleşide özetle şunları öğrendi:

Castro Atatürk’ü kastederek, “O’nun yaptıklarını ben başaramazdım. Asıl
devrimci Atatürk’tür diyor ve şöyle devam ediyor: “Bu kadar büyük bir devrim
yaptım ama Atatürk’ün yaptıklarını başaramazdım.”.

O yılların sağlık bakanı Yıldırım Aktuna; Küba ziyaretinde Castro’nun
Atatürk’ün tüm yaşamını iyi bildiğini ve O’nun için; “Atatürk’ün büyük bir
asker, döneminin en önemli liderlerinden biri olduğunu” ifade ettiğini
ardından ise; “Küba’da bu kadar büyük bir devrim yaptım ama Atatürk’ün
Türkiye’de yaptıklarını başaramadım. Atatürk, harf devrimi gibi bir takım
reformlar yaptı. Ben böyle bir düzen değişikliği yapamazdım” dediğini ifade
ediyor.

Bütün bunlardan Fidel Castro’nun dünya siyaseti ve Türkiye’nin içinde
bulunduğu coğrafya’daki siyasi gelişmeleri ve tarihsel gelişimini
takibettiği de görülüyor.

Bugün dünyada yaşayan ender sosyalist ülkelerden biri olarak Küba ve devlet
başkanı Castro’nun aynı zamanda bir ABD uzmanı olduğunu da belirtmek
gerekir.

Dünyanın en ücra köşelerinde bile dilediğini yapan ABD emperyalizminin
burnunun dibinde bağımsız bir devlet olarak yaşamak ancak böyle olabilir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde işgalci emperyalist devletlere karşı
Türk bağımsızlık mücadelesi vererek ulusal devletini kuran Türkiye’ye karşı
ABD ve AB desteği ile etnik kalkışma yapmaya çalışan Kürtler için bakın
Fidel Castro bundan tam 11 yıl önce ne diyor:

“Türkiye’deki olayları yakından izliyorum. Umarım ve dilerim ki, sizin
oradaki Kürt Hareketi, Yankee’nin (ABD’nin) petrol bekçisi olmaz.”

Bu sözleri Fidel Castro kendini ziyarete Türkiye’den gelen bir heyet önünde
söylüyor. Bu heyet içindekilerden biri de Esenyurt eski belediye başkanı
Gürbüz Çapan’dır. Yıl ise; 1994. PKK Hareketi’nin Şemdinli baskını olayından
sonraki yıllar.

Daha ortada ne Irak işgali var, nede Apo’nun yakalanması meselesi.

Ne yazık ki Castro’nun belirttiği gibi Kürt Hareketi ABD’nin yani Yanke’nin
elinde adeta oyuncak olmuş durumda.

Yanke’nin AB destekli Ortadoğu işgalinin en büyük destekçisi artık Kürtler
oldu.

Kürtler verdikleri mücadeleye “bağımsızlık” adını veriyorlar.

Dünya’nın süper gücüne “petrol bekçiliği” yapmanın adı ne zamandan beri
“bağımsızlık mücadelesi” oldu.

Üstelik bu bekçiliğe sadece Kürtler içindeki bir grup değil önemli bir
çoğunluk aday, kamuoyuna açıklanan araştırma sonuçlarına göre Türkler’in
%80-82’si ABD’nin Irak işgaline karşı iken Kürtler’in %92’si bu işgalden
yana ve bu işgalin bölgeye demokrasi getireceği düşüncesi var.

Demek ki, yaşadığımız dünyada bağımsızlık mücadelesi vermek isteyenlerin ABD’ye karşı bağımsızlık mücadelesinde sembol isim olmuş Fidel Castro’dan
öğrenecekleri çok şey olduğu görülüyor.

2Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Ptsi Nis. 21, 2008 10:40 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

Castro'nun Atatürk hayranı olduğunu biliyor muydunuz.. ?

Küba'daki tek devlet lideri heykelinin Atatürk'ün Heykeli olduğunu biliyor muydunuz..?

Castro'nun Pkk'yi bizden iyi bildiğini biliyor muydunuz..?

Herhalde Komünistlerin Atatürkçü olmadığını düşünenler için güzel bir yazı...

Castro diyor ya; ''Asıl devrimci Atatürk...''

Küba halkı aç kaldı, susuz kaldı. Ama sömürge olmadı....Devrim ile...

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM...TEK YOL DEVRİM...

3Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Salı Nis. 22, 2008 10:52 am

hasan_sabbah

hasan_sabbah
Admin
Admin

tlgkrkmz demiş ki:Castro'nun Atatürk hayranı olduğunu biliyor muydunuz.. ?

Küba'daki tek devlet lideri heykelinin Atatürk'ün Heykeli olduğunu biliyor muydunuz..?

Castro'nun Pkk'yi bizden iyi bildiğini biliyor muydunuz..?

Herhalde Komünistlerin Atatürkçü olmadığını düşünenler için güzel bir yazı...

Castro diyor ya; ''Asıl devrimci Atatürk...''

Küba halkı aç kaldı, susuz kaldı. Ama sömürge olmadı....Devrim ile...

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM...TEK YOL DEVRİM...

Yavaş Ol Birader iyi hoş yazmışsın severek okudumda. Bu son cümlen adamı ipe götürür... Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

4Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Salı Nis. 22, 2008 4:51 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

hala mı ya.. Devrim... İlerlemektir die tartıştık snle ama hala..
Sana örnek bile verdim.. Cumhuriyet,Demokrasi,Laiklik,Çağdaş... bu devrimlerle ilerlenmiştir...aksi iddia edilmez...
Küba halkı aç kaldı, susuz kaldı. Ama sömürge olmadı....Devrim ile... dedim ya Küba'da devrim oldu Küba sömürgeden kurtuldu... Burda devrimin kötülüğüne örnek bişey mi var...
hee snn düşüncen yankee'ye köpek olmak.. Başkalarına sömürülmek ise... bilemem.. ya da birilerini sömürmek istiosn sn, devrim ile de bu kişilerin snden kurtulacağı bi gerçek olunca devrim kötü oluo snn için. bu mu snn düşüncelerin...?
devrim kötü devrim kötü tutturmuşun hep aynı.. söylüorm söylüyorm... hala kötü de kötü diosn...
Devrim ile sömürü bitti özgürlük geldi diyorum(Türkiye için de geçerli) ''yavaş ol devrim kötüdür'' Hiç tartışmak istemiyorum bi daha anlamıyorsun...

5Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Salı Nis. 22, 2008 4:58 pm

hasan_sabbah

hasan_sabbah
Admin
Admin

tlgkrkmz demiş ki:hala mı ya.. Devrim... İlerlemektir die tartıştık snle ama hala..
Sana örnek bile verdim.. Cumhuriyet,Demokrasi,Laiklik,Çağdaş... bu devrimlerle ilerlenmiştir...aksi iddia edilmez...
Küba halkı aç kaldı, susuz kaldı. Ama sömürge olmadı....Devrim ile... dedim ya Küba'da devrim oldu Küba sömürgeden kurtuldu... Burda devrimin kötülüğüne örnek bişey mi var...
hee snn düşüncen yankee'ye köpek olmak.. Başkalarına sömürülmek ise... bilemem.. ya da birilerini sömürmek istiosn sn, devrim ile de bu kişilerin snden kurtulacağı bi gerçek olunca devrim kötü oluo snn için. bu mu snn düşüncelerin...?
devrim kötü devrim kötü tutturmuşun hep aynı.. söylüorm söylüyorm... hala kötü de kötü diosn...
Devrim ile sömürü bitti özgürlük geldi diyorum(Türkiye için de geçerli) ''yavaş ol devrim kötüdür'' Hiç tartışmak istemiyorum bi daha anlamıyorsun...

Yine çarptırdıkdıkça çarptırmışsın. Sen Git O Tek Yol Devrim Cümlesini Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki Bir Devlet Dairesinde Bir Devlet memuruna Söyle Bakim.. Question Question Exclamation Exclamation Exclamation

6Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Salı Nis. 22, 2008 8:58 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

ya tartışmak istemiyorum diyorum ama...
bn neyi çarpıtmışım...
Herkes snn gibi işte bilinçsiz...(devrim hakkında)
işe gelince Atatürkçü'yüm diyo herkes.. ama Atatürkçülük devrimciliktir diyoruz devrim kötü diyor herkes.. bu nasıl bi çelişki Question Question
Devlet memuruna söle diyosun.. sn devlet memuruna anlat bi sosyalizmi aç kalmıcan de sosyalizm ile.. herkes snn gibi snnle eşit olacak de sosyalizm ile.. Kapitalizm; sadece patronun mutlu olduğu sistem bitecek, herkes mutlu olacak de sosyalizm ile.. Özgür olacaksın abd baskısı başka ülke baskıları olmayacak de... çalışan kazanacak de.. Emekli olmak için mezara girmen gerekmeyecek de.. HERKES YETENEĞİNE GÖRE HERKES İHTİYACINA GÖRE de... Barış olacak de... YURTTA SULH CİHANDA SULH... olacak de... Bunlar devrimle olacak de..iktidar halkın olacak de arkasında kimse olmadan de...
sonra sor devlet memuruna... İşte herkes senin gibi bilinçsiz.. Halkı bilinçlendirmeden dini kullanarak oy alıyor herkes...Filistini katleden yahudilerin yanında diz çöküyor müslümanım diyor oy alıyo adam sonra devlet memuruna sor.. işte halk bilinçsiz olduğu için devrim kötü halka göre... Ben din ayrımı yapmıyorum burda..halka müslümanım diyor oy alıyo filistini katleden çocukları yok eden yahudilerin yanında diz çöküyo onu diyorum...
Halk anlamıoyor işte.. EMEK ve BARIŞ... tüm dünya üzerinde bu olsa güzel olmaz mı Türkiye emekçinin ülkesi olsa,dünya da barış olsa güzel olmaz mı...Devlet memuruna sor.. EVET.. işte bu devrimdir de..HAYIR...
işte herkes için devrim denince... bitti... DEVRİM denince ilkinde dediğin gibi BİRİLERİ ''DEVRİM'' diyeni İPE GÖTÜRÜYOR.. işte bu sebeplerden devrim kötü...onlara göre..
snn içinde apayrı bişey söz konus.. Sn takılmışın DEVRİM KÖTÜ diye başka bişey demiyorsun...

7Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Çarş. Nis. 23, 2008 8:14 am

hasan_sabbah

hasan_sabbah
Admin
Admin

Tolga kardeşim;iyi hoş yazıosun, güzel şeylerden bahsediyosun. Ama MAdalyonun diğer kısmını niye göremiyosun. Bizde Biliyoruz devrimin iyi yanlarının emkçilerin kısmende olsa haklarını aldıklarını. ..
Ama şuna hiç dikkat ettin mi bugün sosyalizm ve kominizmle idare edilen yönetilen tek ülke Küba. Peki Bu Küba'nın dünya piyasısındaki yeri ne ve gelişmişlik düzeyi ne ben sana söylim 0.
1917 Bolşevik isyanıyla Rusya'da Kominist düzen etkili olmaya başladı. Ama sonunda ne oldu Soğuk savaş dönemiyle yaklaşık 65 yıl sonra Kominizm yerle bir oldu. Aynı örnek Çin'de de var Mao ZEdung Çin'de sıkı bir devrimle Başa geçti AMa şimdi Çin'de hangi yönetim şekli var Cumhuriyet. Sana bu şekilde daha bir çok örnek verebilirim...
Fakat kasteettiğim şu ki bu Kominizm düşüncesiyle yayılan devrim hareketlerinin fitili çok kısa ömürlüdür. Bugün Dünyanın Bir Çok yerinde yapılan devrimler KEsin bir neticeye vardıramamıştır. Sonuçta isa binlerce insan ya öldü ya da şu an hala Devrimin yarattığı kötü sonuçların acısını çekiyor.
Sana ülkemizden örnek verim Meşhur 68 kuşağını bilirsin(Devrimci Gençlik). Bu kuşağın yaptı çalışmalarda ne oldu kaç gençimiz öldü. Hadi öldü diyelim üzülmeyelim çünkü iyi bir amaç için öldüler. AMa o olayın sonunda ne oldu ülke krize sürüklendi.
Devrim Kötüdür düşünceme gelince. Kısmen de olsa evet bana göre devrim kötüdür. Peki nie kötüdür? Yukarıda saydığım nedenler bunu gayet açık bir şekilde dile getiriyor. Tüm bunlardan kasttetiğim konu Kominizm düşüncesiyle yapılan devrimle sonucunda kesin çözüme kavulmuyor, bir sürü insan ölüyor, bir çok kişi aç kalıyor. Bugün dünyanın en gelişmiş ülkelerinden olan Çin ve Rusya yakın bir geçmişe kadar Kominizm ile yönetiliyordu. Bu yönetim şeklinde vazgeçtiklerinde ne oldular!! EN büyüklerden oldular. O yönüyle Devrim belki ilk yapıldığı anda etkilidir(Atatürk Döenmi Gİbi) Fakat sonrasında bu işin belli bir iyi sonuçlu neticesi yoktur...!!!!

8Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Çarş. Nis. 23, 2008 11:37 am

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

ilk olarak; dünyanın süper gücünü bilirsin..91'e kadar.. Dünyanın Süper Gücü SOVYETLER..! bu sloganı çok duymuşundur.. Smile
şimdi sn sosyalist olmayan ülkelerinin gelişmiş olduğunu söyledin.. şu an çoğu avrupa ülkesi(sosyalist olmayan ülke) biz de dahil İMF'(ABD'de denebilir... Wink )ye borçluyuz dimi...Bak şimdi ülkeler imf'ye girmeden önce dış borcu bi nevi azdı.. girdi.. ve borç oranı %50-60 arttı.. istersen araştır.. gelişmek bu mu???
sosyalist ülkeler sonra yıkıldı diosn... Sovyetler nasıl yıkıldı.. Kapitalist ülkelerin etrafında olması ve yozlaşması...Abd'nin(Avrupa'nın da denilio Wink ) sovyetlere karşı NATO'yu kurması...
bunlardan dolayı geride ölen insanlar kalıo.. abd'nin bütün herkese baskı uygulamasından dolayı geride sadece ölen insanlar kalıo..Sosyalist ülkeler abd'nin başka ülkelere baskısını istemio... bu yüzden sosyalizm işte... Dier ülkelerde abd'nin yanında olmayı sosyalist olmaktan daha kolay gördükleri için... Sosyalizm'i istemio kimse..
İlerlemek.. Dünya'da ABD'ye yakın olmak anlamına geliyor bu.. Küba'da şu an Dünya'da ABD'YE uzak olan 1. ülke olduğu için de en geri ülke olarak ABD (avrupa istatislikleri) tarafından gösteriliyor...
Oysa ilerlemek gelişmek ;sosyalizm'de bunları en iyi şekilde yapıyor.. Küba abd'yi istemediği için abd'nin olduğu herşeyden çekiliyor bu yüzden geri deniliyor... anlatabilmişimdir inşallah...
seni ilerleten geliştiren kimdir.. İŞÇİ.. sosyalizm ile İŞÇİNİN haklarını veriyorsun.. düşünsene herşey devletin olsa işçiler 8 saat çalışsa.. (geceli gündüzlü olabilir) emeklilik 65 olmasa..işsizlik azalır işçiler mutlu olur halk mutlu olur... yalan mı... işte sosyalizm ile bunlar gerçekleşçek... abd'nin baskısı olmayacak...Her ülke özgür olacak.. aç olmayacak..
Heee.. ülkelerin bi daha kapitalizm'e dönmemesi için de Tüm Dünya'da sosyalizm anlayışı olmalı bunun içinde Devrimci olmak sadece ülkende devrim için değil.. Dünya'da devrim için savaşmaktır... Bunu da bilinçle yapabiliriz...

...YURTTA SULH CİHANDA SULH...
...EMEK ve BARIŞ SONSUZA DEK VAROLACAK...

9Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Çarş. Nis. 23, 2008 12:12 pm

hasan_sabbah

hasan_sabbah
Admin
Admin

Tamamda ben hala Sosyalizm ve ya Kominizm adı herneyse bu şekilde yönetilen Tek ülkenin Küba olduğunu dediklerinden anlamadım.
Sana basit bir denklem kurayım:
Bugün Sosyalizm Sadece Küba'da var. Wink Küba nasıl bir ülke(gelişmişlik olarak)? Afrika ülkeleri kadar gelişmişliğe sahip, Sen bunun nedenini aby'ye uymamak istedikleri için yaptıklarını söylüyosun. Siyasette böyle bir saçamalık olmaz sen sırf abd'ye uymamak için insanının aç kalmasına göz yumuyosun!! Saççmalıkk Question Question
Sırf Dünyada sadece Kübanın SOsyalizmle Yönetilmesi ve bu yönetim şekliylede hiç bir yere varamaması Kominizm ve Sosyalizm düşüncelerinin ne kadar temelsiz ve tutarsız olduğunu açıkca göstermekte...
Ben de Amerikan Emperyalizmine her zaman karşıyımdır, bende Amerikalılardan nefret ederim. Hatta kendi kendime keşke 60'lı yıllarda yaşasaydımda 6. Filoyu denize döken Türk gençleri arasında bende yer alsaydım diye hayal kurarım.
Devirm devrim diosun bak asıl devrimi yapmaya çalışanlar(katien başarısız olacakalrdır) PKK'lılar Her gün binlerce askerimizi şehid etmekte...
Sen önce bunlar için halkı bilinçlendir. Wink Wink

10Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Çarş. Nis. 23, 2008 2:08 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

hani diyosun ya neden sadece tek ülke sosyalist..
çünkü avrupadaki çoğu ülke ne yazık ki ABD sömürüsünde dolaylı ya da doğrudan hiç fak etmez..
işte bu yüzden sadece kurtulan küba olduğundan sadece küba sosyalist...
sana bunu anlatmaya çalıştım..
Küba halkı şu an aç diil.. aksine çok mutlu.. orda sağlık ve eğitim hizmetleri tamamen ücretsiz..adamlar kendi kendini geçindiriyor... ÖZEL eğitim ve sağlık hizmeti veren yerler kurmak yasak..
Komünizm,sosyalizm zaten abd'ye karşı olmak,işçilerin ülkelerin sömürülmesine karşı olmaktır..Küba'da bunu yaptı... 6.Filo da bu yüzden denize döküldü..
Tekrar söliyim... Küba neden yanlız.. Çünkü dünya da abd etkisi var.. Küba'da buna karşı savaşıp kazanan ve şu an dünyadaki tek ülke...işte komünistler de abd'ye karşı savaşanlardır...fakat abd ülkeleri sömürdüğü için(ör; bizi tayyip ile..)çoğu ülke bu düzenden kurtulmakta zorlanıyor.. işte devrim kanla geliyor diyodun ya sn, bu kanın sebebi abd...işte sonunda kan var diye abd'ye köpek mi olalım.. işte bu yüzden;
YA İSTİKLAL YA ÖLÜm..TEK YOL DEVRİM... diyoruz...
bi de devrimi yapmaya çalışanlar pkk'liler demişin
yukarda Castro'nun dediklerine baksana... PKK tamamen ''MAŞA'' onlar devrim yapmıyorlar.. bunu da aklından çıkar...pkk MAŞA... bu kadar Wink

11Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Çarş. Nis. 23, 2008 2:13 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

bi de Küba ab'ye karşı olduğu için halkını aç bıraktı değil... yanlış anlamışsın..
AB(D) halkını aç bıraktığı için savaşıyor..
AB(D) HALKINI SÖMÜRMESİN DİYE SAVAŞIYOR...
anlatılmak istenen bu yani..
aç kaldı susuz kaldı ama halkı ezilmedi denmek isteniyor...

12Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Çarş. Nis. 23, 2008 4:34 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

Küba devrimciyse neden bu kadar dünyanın gerisinde kalmış...

Devrimcilik hani ilericilikti...

Biri bana anlatsın Very Happy

https://cumhuriyet.catsboard.com

13Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Çarş. Nis. 23, 2008 4:35 pm

hasan_sabbah

hasan_sabbah
Admin
Admin

hyro demiş ki:Küba devrimciyse neden bu kadar dünyanın gerisinde kalmış...

Devrimcilik hani ilericilikti...

Biri bana anlatsın Very Happy

TOlga aksine diyo ki Küba dünyanın en gelişmiş ülkesi sadece içine kapanık.. Smile Smile Smile

14Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Çarş. Nis. 23, 2008 4:39 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

Atatürkle Castroyu aynı kefeye koyuyo ya...

Castro ülkesine elektrik sokmazken, bilim sokmazken....

Atatürk muasır medeniyetler seviyesine ancak ilimle ulaşılır demiş...
---

Abd'nin atom bombasına rahmen Japonya şuan en gelişmişlerden. Bir adam yaşamak için, Küba mı der, Japonya mı? Ya da Türkiye mi?

15Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Çarş. Nis. 23, 2008 4:41 pm

hasan_sabbah

hasan_sabbah
Admin
Admin

KAHROLSUN KOMÜNİZM... Smile Smile Smile

16Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Salı Nis. 29, 2008 8:33 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

hıh.. castro ülkesine elektrik su sokmazken he...
Sen ordaki evlerde cam olmadığını biliyormusun şu an..(Sadece büyük devlet binalarında var)Niye? hem o ülkede ort. sıcak fazla hem de cam sanayii yok ve dışardan ithal çok pahalı.. Hükümetin daha öncelikli işlevleri var.. napıolar o parayla..fakülteleri özellikle Tıp fakültelerini en son teknolojiyle donatıyorlar.. İlme önem vermiyor mu? adamların ülkesinde 10 000 UZMAN doktor yoksullar için çalışıyor... Ve ilme önem vermeyen o ülkede; paralı eğitim kurumu açmak yasak..çünkü herkes parasız okumak zorunda... Okumak için hiçbir para vermesine gerek yok.. işte bu ülke ilme ilerlemeye önem vermeyen ülke..
O ülkede NÜKLEER yok diye mi o ülke geri bir ülke japoya'da var orda yok diye mi.. o ülke Hiroşima'yı, Çernobil Faciyasının doğurduğu sorunları biliyor çünkü.. o ülke Savaş ın suçsuza yapılan en büyük kötülük olduğunu biliyor, NÜKLEER'İN küçücük, doğmamış çocuklara yaptığı zararı biliyor...
Tekrar söylüyorum...
Dünya üzerindeki bu düzende ilerlemek abd'ye yakın olmak ONUN YAPTIKLARI'nı yapmaktır...

17Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Çarş. Nis. 30, 2008 2:53 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

Kültür:

Küba kültürü köken bakımından İspanyol ve Afrika etkisinin belirgin izlerini taşır. Amerika Birleşik Devletleri ile olan tarihi bağları nedeniyle Kuzey Amerika sporları halk arasında yoğun ilgi görmektedir. Başta beyzbol olmak üzere basketbol,voleybol, atletizm ve boks Küba'da yaygın olarak oynanan ve uluslararası müsabakalarda başarılı olunan sporlardandır.

Küba mutfağı; genel olarak ispanyol-karayip karışımıdır. Domuz eti, deniz mahsulleri, mısır ve siyah fasulye çok tüketilir.

Küba edebiyatının özellikle şiir alanında zengin ve nitelikli bir mirası vardır. 19. yy'da yaşamış şair Jose Marti ile 20. yy'da yaşamış olan Nicolás Guillén önemli kübalı edebiyatçılardandır. Ünlü şarkı Guantanamera Küba'nın devrimci kahramanı Jose Marti'nin eseridir. Aynı zamanda Bolivya ordusuna ve Che'ye yazılan ünlü Soldatido Boliviano (Bolivyalı Küçük asker) şarkısı Nicholas Guillen'in dir.

Böyle kültür olsa ne, olmasa ne?

18Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Çarş. Nis. 30, 2008 4:02 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

Allah Allah kültüre nerden girdik ki;DİN KÜLTÜR RENK DEĞİL, EMEKTİR YÜCE OLAN.. Onlar ispanyanın sömürüsüydü zaten.. DAHA SONRA ABD'DE ONLARIN ÜZERİNDE BASKI KURMAYA ÇALIŞTI VE BAŞARILI OLAMADI SÖMÜRÜLÜKTEN ÇIKTI... ÖZGÜR OLDU...
ya bn kültüre nerden girdik onu anlamadım da neyse...
Bizim kültürümüzdeki edebiyatçılar nerden etkilenmiştir... ARAP KÜLTÜRÜNDEN ETKİLENMEDİK Mİ BİZ DE... TÜRBAN; gibi Arap kültürü En açık örneği zaten Araplardan nasıl etkilendiğimizin...
Ya vikipedi'dene bakıp onların kültürünü yazmak kolay... sn insanlara onların kültürü böle onları sevmiorm bn onların kültürü şöyle onları da sevmiom bn ama şunların kültürü bizim etkilendiğimiz Arap kültürüne benziyo... bunları sevebilirim mi diyosun..
Yalnız kültür nerden çıktı ya... Ben sana Küba'daki sosyalizm'i(tartıştığımız konu bu) anlattım sn kalkıp bana onların kültürünü anlatıyorsun..
hee.. bi de Onların dili ispanyolca... onu sölemeyi unutmuşsun..(ABD'nin dili de İNGİLİZCE)

19Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Çarş. Nis. 30, 2008 6:29 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

Sadece Amerika karşıtlığıyla olmuyo... Ya tamamen açık olacaksın, ya tamamen kapalı....

Eğer ki Amerika ne yaparsa tersi diyorsan, İspanyanın da tersini yapacaksın...

Kaldı ki, Endülüs'te benim gözümde ABDden masum değil...

---

Kültür gelmemin sebebi araştırırken gözüme çarpmasıydı. Yani sandığın kadar "kendi kendine yeten" bir ülkelikten çıkmış.

Ülkede cam üretilmemesinin savunulacak bir tarafı nasıl olur bilemiyorum?

10.000 doktorla ilgili hiçbir kaynak bulamadım, bulursan bana da söylede inceliyelim...

20Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Çarş. Nis. 30, 2008 7:22 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

cam yapılmamasını savunmuyorum niye yapılmadığını anlattım.. onun yerine paranın nereye harcandığını anlattım...
Ya adamlar sömürgeden çıkmışlar.. Kültürleri o kadar olsun..

http://www.sol.org.tr/index.php?yazino=208 bunu da iyi oku... bn 10.000 diye biliyordum ama 25.000'miş...

http://www.kubalatinder.org/ex/CUBA/dosyalar/cuba_saglik.htm bu da başka bir kaynak..

Ama bn Cumhuriyet gazetesinin Dizin bölümünden Işıl Özgentürk'ün yazısından okudum..

Bana ne kadar yalancı desende...

bi de bn amerika tersi demiyorum yanlız barış için gerekeni yapmak(gerçi bu da abd tersini yapmakta...)ya ondan yana ya bundan yana değil, BARIŞTAN EMEKTEN YANA...

21Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Perş. Mayıs 01, 2008 4:58 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

Sana birşeyi kanıtlamak için veriğim kaynak ülkücü sitesi olsaydı ne kadar inanırdın?

22Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Perş. Mayıs 01, 2008 5:16 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

ya herkes ilgilendiği alanı bilir.. dimi.. hangi ülkücü Küba'ya gitmiş te gezi yazısı hazırlamış...
bi gazetede yayımlanmış yazılardan biri bu... adamlar nie kafalarından sallasın ki...

http://www.kubalatinder.org/ex/CUBA/dosyalar/cuba_saglik.htm

bu sitedeki yazılar direk büyükelçilikten yayımlanmış...

ama yalandır dimi..
en başta bana diyodun kaynak bulamadım kaynak gösterdim.. Yalandır diosun zaten sn önyargılı davranıosun.. bn sana daha neyi anlatmaya çalışıorm ki...

23Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Perş. Mayıs 01, 2008 5:28 pm

hyro

hyro
Admin (Kurucu)
Admin (Kurucu)

Yapmış etmiş...

Ben kanıt görmeden bişeye inanmam...

Niye anlatıyorum ki ayaklarını bırak artık, zorla tartışmıyoruz senle dimi?

24Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Perş. Mayıs 01, 2008 5:33 pm

hasan_sabbah

hasan_sabbah
Admin
Admin

Tartışmak adamın ruhune işlemiş..
Konuştuğu kelimelerin ağırlığının farkında değil zaten..
Belge diye gidip solcuların yahut küba da ki konsolosluğun sitesini gösteriyor.
Uluslararası standartlara uygun bir belge niye gösteremiyon. Gerçi o zamanda o belgeler Abd'nin işi diye lafı geçiştirirsin...

25Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Empty Geri: Fidel Castro; Türkiye,Atatürk Perş. Mayıs 01, 2008 9:11 pm

tlgkrkmz

tlgkrkmz
Çömez
Çömez

hasan_sabbah demiş ki:Tartışmak adamın ruhune işlemiş..
Konuştuğu kelimelerin ağırlığının farkında değil zaten..
Belge diye gidip solcuların yahut küba da ki konsolosluğun sitesini gösteriyor. Uluslararası standartlara uygun bir belge niye gösteremiyon. Gerçi o zamanda o belgeler Abd'nin işi diye lafı geçiştirirsin...

Küba konsolosluğundan daha resmi bi belge olabilir mi ya...ya Türkiye'yi o X ülkesinde en ii bilen yer neresidir.. konsolosluk... tmm başka bişe yazmıcam tartışmak için...

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 2 sayfası]

Sayfaya git : 1, 2  Sonraki

Similar topics

-