.:Cumhuriyet Lisesi:.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
.:Cumhuriyet Lisesi:.

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Atatürk'ün Mussoliniye Cevabı

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Atatürk'ün Mussoliniye Cevabı Empty Atatürk'ün Mussoliniye Cevabı Cuma Kas. 16, 2007 7:33 pm

_KEŞANLI_

_KEŞANLI_
Bebe
Bebe

11 yıl Atatürk'ün şoförülüğünü yapan Seyfettin Yağız anlatıyor:

"Mussoloni bütün dünyaya meydan okuyordu. Rodos adasına 40 bin asker yığmış. İzmir'i istiyor bizden. İtalyan sefiri Povli Atatürk'ün yanına geldi. Atatürk gece adamıydı. Ben onunla sabaha kadar beraberdim. Bana 'Sor bakalım niye geldi?' dedi. O da 'Eğer 4 ay içinde İzmir'i bize vermezsen, zorla alacağız' diye cevap verdi. Atatürk, 'Ben yarın cevap vereceğim' dedi. Ben İtalyan sefirine, 'Yarın sabah 9'da gel. Atatürk cevabını o zaman verecek' dedim. Ayakkabısını giydiren ben, çorabını giydiren ben. Yemeğini yapan ben. İtalyan sefiri ertesi gün sabah 9'u çeyrek geçe geldi. Atatürk işaret parmağını kaldırarak İtalyan sefirine 'söyle o koca herife, o 40 bin askerle İzmir'i alamaz ama ben 4 bin mehmetcikle Roma'ya girerim.' Bir gecede İskenderun'u tak diye aldık. "

Bugüne bakıyoruz. PKK 12 evladımızı şehit ediyor. Nato'nun en kalabalık 2. ordusuna sahibiz ama siyasetçilerimizdeki abd korkusu yüzünden kuzey ırak a giremiyoruz. Dünyaya siyaseti, diplomasiyi ve barışı öğretmiş bir önder gerektiğinde tereddüt etmeden savaşmayı göze almış; biz ise hala "görüşmeler yapmaktan, ırak ın bütünlüğünden ve gerekirse pkk ile masaya oturmaktan" bahsediyoruz.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]